Team Schedules - Boys U19 Div A
       


Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final


ALL A B C D


  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A3 : TB B00 Arsenal3137 2  12  15 
 A1 : Crossfire Select B00 Cantrell3317 2  3  5 
 A2 : B01 Force_Huestis0303 1  -5  4 
 A4 : FWFC B01 Select0000 0  -10  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Bainbridge Island FC B00 Blue3339 3  8  8 
 B4 : Northwest United B00 Black0303 1  -1  2 
 B3 : FME Xtreme 01 - Hemphill0303 1  -2  2 
 B2 : Whatcom FC Ra - B00 Blue3003 1  -5  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : NSC Impact B003339 3  16  17 
 C2 : Seattle United West B00 Blue3306 2  4  10 
 C3 : Bellevue United FC Vaughn B00 - BU19/200033 1  -14  3 
 C4 : WA Timbers 01B Green 20000 0  -6  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : Seattle United South B01 Blue3339 3  9  10 
 D2 : MIFC Shadow B003036 2  4  8 
 D4 : Issaquah FC B01 Schmeck0033 1  -4  5 
 D3 : Newport FC B000000 0  -9  0 

Bracket - Saturday, January 05, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741635  TBD   --    --  A2 vs A3B01 Force_Huestis 1 vs.TB B00 Arsenal6

Bracket - Sunday, January 06, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741650  TBD   --    --  C4 vs C1WA Timbers 01B Green 2 0 vs.NSC Impact B003
 741656  Beaver Lake MS  10:00 AM  1 D4 vs D1Issaquah FC B01 Schmeck 0 vs.Seattle United South B01 Blue4
 741645  Whatcom Community College  12:00 PM  1 B2 vs B3Whatcom FC Ra - B00 Blue 2 vs.FME Xtreme 01 - Hemphill1
 741651  Shoreline Center  12:30 PM  A C2 vs C3Seattle United West B00 Blue 6 vs.Bellevue United FC Vaughn B00 - BU19/200
 741636  Karl Grosch Field at Steel Lake  01:00 PM  Full A4 vs A1FWFC B01 Select 0 vs.Crossfire Select B00 Cantrell2
 741644  Skagit Valley Community College  03:00 PM  1 B4 vs B1Northwest United B00 Black 0 vs.Bainbridge Island FC B00 Blue2

Bracket - Saturday, January 12, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741640  Marysville Getchell High  10:00 AM  1 A2 vs A4B01 Force_Huestis 3 vs.FWFC B01 Select2
 741652  North Creek 1  01:00 PM  1 C1 vs C3NSC Impact B00 12 vs.Bellevue United FC Vaughn B00 - BU19/201
 741647  Whatcom Community College  02:00 PM  1 B2 vs B4Whatcom FC Ra - B00 Blue 0 vs.Northwest United B00 Black2
 741659  Islander Middle School  02:00 PM  MS D2 vs D4MIFC Shadow B00 5 vs.Issaquah FC B01 Schmeck2
 741658  Jefferson Playfield  02:45 PM  FF D1 vs D3Seattle United South B01 Blue 4 vs.Newport FC B000
 741653  Ingraham High School  04:15 PM  N C2 vs C4Seattle United West B00 Blue 3 vs.WA Timbers 01B Green 22
 741632  Hartman Park  05:00 PM  1 A1 vs A2Crossfire Select B00 Cantrell 1 vs.B01 Force_Huestis0

Bracket - Sunday, January 13, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741638  TBD   --    --  A1 vs A3Crossfire Select B00 Cantrell 2 vs.TB B00 Arsenal2
 741654  Genesee Park and Playfield  09:00 AM  Low D1 vs D2Seattle United South B01 Blue 2 vs.MIFC Shadow B001
 741655  Newport Hills Park  09:00 AM  1 D3 vs D4Newport FC B00
Forfeited Game
 0 vs.Issaquah FC B01 Schmeck3F
 741642  Battle Point Park  11:00 AM  1 B1 vs B2Bainbridge Island FC B00 Blue 4 vs.Whatcom FC Ra - B00 Blue0
 741649  Wilburton Park  01:15 PM  1 C3 vs C4Bellevue United FC Vaughn B00 - BU19/20 2 vs.WA Timbers 01B Green 20
 741643  Surprise Lake Middle School  02:00 PM  1 B3 vs B4FME Xtreme 01 - Hemphill 1 vs.Northwest United B00 Black0
 741648  Woodinville Sports Field  02:00 PM  1 C1 vs C2NSC Impact B00 4 vs.Seattle United West B00 Blue1

Bracket - Saturday, January 19, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741646  Battle Point Park  02:00 PM  2 B1 vs B3Bainbridge Island FC B00 Blue 2 vs.FME Xtreme 01 - Hemphill0

Bracket - Sunday, January 20, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 741633  Lynnwood High School  02:20 PM  2 A3 vs A4TB B00 Arsenal 7 vs.FWFC B01 Select0
 741657  Islander Middle School  03:00 PM  MS D2 vs D3MIFC Shadow B00 2 vs.Newport FC B000

Quarter Final - Sunday, January 27, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 741613  TBD   --    --  Bainbridge Island FC B00 Blue 2 vs.Crossfire Select B00 Cantrell3
 741612  Genesee Park and Playfield  10:30 AM  Low Seattle United South B01 Blue 2
- 2PK  
vs.Seattle United West B00 Blue3
- 4PK
 741614  Woodinville Sports Field  01:30 PM  1 NSC Impact B00 2 vs.MIFC Shadow B001
 741611  TBD   --    --  TB B00 Arsenal 3 vs.Northwest United B00 Black2

Semi-Final - Saturday, February 02, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 741615  Starfire Sports Complex  01:00 PM  1 TB B00 Arsenal 1 vs.Seattle United West B00 Blue3
 741616  Starfire Sports Complex  01:00 PM  2 Crossfire Select B00 Cantrell 1
- 3PK  
vs.NSC Impact B001
- 4PK

Final - Sunday, February 03, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 741617  Starfire Sports Complex  11:30 AM  1 Seattle United West B00 Blue 0 vs.NSC Impact B004