Team Schedules - Boys U11 Silver
       


Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final


ALL A B C D


  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Whatcom FC Ra - B08 White0336 2  1  7 
 A2 : Seattle United SH B08 White3306 2  6  10 
 A3 : NSC B08 Knappe0033 1  1  7 
 A4 : RSA Union B08 Kelly3003 1  -8  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B2 : Lake Hills Thunder B083339 3  11  14 
 B1 : MVP Rapids B08 White3306 2  5  9 
 B3 : Seattle United West B08 White0033 1  0  5 
 B4 : FWFC B08 Select0000 0  -16  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C2 : NSC B08 The Crew3137 2  5  6 
 C1 : Bainbridge Island FC B08 Black3306 2  8  11 
 C4 : Kent United B08 Green0134 1  -2  3 
 C3 : Seattle United NE B08 Blue0000 0  -11  4 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : Bainbridge Island FC B08 White3339 3  9  12 
 D3 : Bellevue United FC Guadagnino B08 - BU113036 2  -2  5 
 D2 : Crossfire Select B08 White (Leskinen)0303 1  -2  5 
 D4 : Cascade FC B08 White0000 0  -5  2 

Bracket - Saturday, January 05, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 743472  Karl Grosch Field at Steel Lake  09:00 AM  Mod2 B4 vs B1FWFC B08 Select 1 vs.MVP Rapids B08 White7
 743484  Jeanne Hansen Park  10:30 AM  #1 D4 vs D1Cascade FC B08 White 1 vs.Bainbridge Island FC B08 White4
 743473  Woodridge Elementary  11:00 AM  1 B2 vs B3Lake Hills Thunder B08 3 vs.Seattle United West B08 White1
 743479  Woodinville Sports Field  11:30 AM  5 C2 vs C3NSC B08 The Crew 5 vs.Seattle United NE B08 Blue1
 743478  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 C4 vs C1Kent United B08 Green 0 vs.Bainbridge Island FC B08 Black4
 743485  Marymoor Park  01:00 PM  5 D2 vs D3Crossfire Select B08 White (Leskinen) 2 vs.Bellevue United FC Guadagnino B08 - BU113
 743466  Ferrucci Junior High  03:00 PM  1 A4 vs A1RSA Union B08 Kelly 3 vs.Whatcom FC Ra - B08 White2

Bracket - Sunday, January 06, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 743467  Shoreline Center  02:00 PM  B A2 vs A3Seattle United SH B08 White 3 vs.NSC B08 Knappe2

Bracket - Saturday, January 12, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 743469  TBD   --    --  A2 vs A4Seattle United SH B08 White 6 vs.RSA Union B08 Kelly0
 743474  Ravensdale  09:00 AM  4 B1 vs B3MVP Rapids B08 White 2 vs.Seattle United West B08 White0
 743468  Phillips 66 Soccer Park  10:00 AM  02 A1 vs A3Whatcom FC Ra - B08 White 3 vs.NSC B08 Knappe2
 743475  Woodridge Elementary  11:00 AM  1 B2 vs B4Lake Hills Thunder B08 8 vs.FWFC B08 Select2
 743486  Battle Point Park  11:15 AM  1 D1 vs D3Bainbridge Island FC B08 White 5 vs.Bellevue United FC Guadagnino B08 - BU111
 743480  Battle Point Park  11:45 AM  2 C1 vs C3Bainbridge Island FC B08 Black 7 vs.Seattle United NE B08 Blue2
 743481  Woodinville Sports Field  12:30 PM  6 C2 vs C4NSC B08 The Crew 0 vs.Kent United B08 Green0
 743487  Marymoor Park  01:00 PM  5 D2 vs D4Crossfire Select B08 White (Leskinen) 2 vs.Cascade FC B08 White1

Bracket - Sunday, January 13, 2019
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 743482  Battle Point Park  09:45 AM  2 D1 vs D2Bainbridge Island FC B08 White 3 vs.Crossfire Select B08 White (Leskinen)1
 743483  Chinook Middle School  11:00 AM  East D3 vs D4Bellevue United FC Guadagnino B08 - BU11 1 vs.Cascade FC B08 White0
 743476  Battle Point Park  11:15 AM  2 C1 vs C2Bainbridge Island FC B08 Black 0 vs.NSC B08 The Crew1
 743470  Ravensdale  12:00 PM  4 B1 vs B2MVP Rapids B08 White 0 vs.Lake Hills Thunder B083
 743465  Woodinville Sports Field  12:30 PM  5 A3 vs A4NSC B08 Knappe 3 vs.RSA Union B08 Kelly0
 743471  Whitman MS  12:30 PM  1 B3 vs B4Seattle United West B08 White 4 vs.FWFC B08 Select0
 743464  Phillips 66 Soccer Park  02:00 PM  01 A1 vs A2Whatcom FC Ra - B08 White 2 vs.Seattle United SH B08 White1
 743477  Shoreline Center  03:30 PM  B C3 vs C4Seattle United NE B08 Blue 1 vs.Kent United B08 Green3

Quarter Final - Saturday, January 26, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 743457  TBD   --    --  Whatcom FC Ra - B08 White 3 vs.MVP Rapids B08 White0
 743458  TBD   --    --  Bainbridge Island FC B08 White 1 vs.Bainbridge Island FC B08 Black0
 743459  Woodridge Elementary  11:00 AM  1 Lake Hills Thunder B08 4 vs.Seattle United SH B08 White1
 743460  Woodinville Sports Field  02:00 PM  5 NSC B08 The Crew 1 vs.Bellevue United FC Guadagnino B08 - BU110

Semi-Final - Saturday, February 02, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 743461  Starfire Complex  03:30 PM  11N Whatcom FC Ra - B08 White 2 vs.Bainbridge Island FC B08 White1
 743462  Starfire Complex  03:30 PM  11S Lake Hills Thunder B08 2 vs.NSC B08 The Crew1

Final - Sunday, February 03, 2019
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 743463  Starfire Complex  12:15 PM  11S Whatcom FC Ra - B08 White 3 vs.Lake Hills Thunder B080